logo

Српско удружење за

кривичноправну

теорију и праксу

Empty courtroom

Вести

13. 04. 2013.

У Требињу је завршен дводневни научни скуп „Тешки облици криминалитета и државна реакција”

У Требињу је завршен дводневни научни скуп „Тешки облици криминалитета и државна реакција”, са којег је упућен позив на ефикаснију, квалитетнију и снажнију борбу против тешких облика криминалитета. Скупу, који је организовало Министарство правде Републике Српске и Српско удружење за кривично-правну теорију и праксу, присуствовали су представници правосудних институција и експерти кривичне праксе и теорије из Републике Српске, Србије и Црне Горе, те полицијских агенција, служби за безбедност и одбрану Србије, као и професори универзитета Источно Сарајево и Бањалука.

На скупу је представљен 31 реферат, а промовисане су и књиге „Малољетничко кривично право” и „Одузимање имовине стечене извршењем кривичног дјела”.На скупу је истакнута добра сарадња правосудних, полицијских и других јединица БиХ, Србије и Црне Горе, те напоменуто да је она сваким даном све боља. Исказана је жеља правосудних институција да се снажније боре против тешких облика криминалитета.

Професор на факултету Правних наука у Бањалуци Љубинко Митровић истакао је да се већи број реферата односио на организовани криминал и одузимање имовине стечене кривичним дјелима, те да је посебна пажња посвећена и малољетничкој делинквенцији. Важно је да у Републици Сркој посљедњих година нисмо имали облике тешког насиља у области малољетничке делинквенције - рекао је Митровић, који је члан Председништва Српског удружења за кривично–правну теорију и праксу Републике Српске. Он је напоменуо да Република Српска већ три године има Закон о малољетницима.

Митровић каже да се често малољетници заборављају као жртве, већ да се више говори о малољетним починиоцима кривичних дјела. Он је рекао да је законска казнена политика добро урађена, али да је ствар у њеној примени. Митровић је закључио да од односа правосуђа и полиције зависи цео поступак борбе против тешких и других облика криминалитета, те изразио наду да ће она у наредном периоду бити много квалитетнија него што је сада.

Остале вести

me

22. 09. 2024.

Oдржано LXIII редовно годишње саветовање на Златибору

Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу одржало је LXIII редовно годишње саветовање на Златибору, под називом Казнена политика и адекватност реакције на криминалитет. Саветовање је одржано у периоду од 19. до 21. септембра 2024. године и окупило је преко 400 учесника. Изложено је 40 реферата из области кривичног материјалног права, кривичног процесног права, малолетничког кривичног права, права извршења кривичних санкција и прекршајног права. Реферати су објављени у зборнику радова (уредници В. Турањанин и Д. Чворовић). Поред реферата, на саветовању су одржана и два округла стола: <i>Анализа рада Уставног суда по уставним жалбама из области кривичног права и Казнена политика и (не)адекватност заштите животне средине - норма и пракса.</i> Овогодишње саветовање, као и претходна, одликовала је изузетно квалитетна дискусија по свим питањима изнетим на саветовању.

me

12. 04. 2014.

Одржан међународни научни скуп Казнена политика као инструмент државне реакције на криминалитет.

У Бањој Луци је 11. и 12. априла 2014. године одржан међународни научни скуп Казнена политика као инструмент државне реакције на криминалитет који су организовали: Министарство правде Републике Српске, Град Бања Лука, Универзитет у Бањој Луци и Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу.</br></br>Организациони одбор међународног научног скупа Казнена политика као инструмент државне реакције на криминалитет чинили су: Слободан Гаврановић, Мр Никола Селаковић, Академик проф. др Станко Бејатовић, проф. др Станко Станић, Мр Перо Дуњић, Академик проф. др Миодраг Симовић, проф. др Љубинко Митровић.</br></br>У оквиру овог међународног скупа, своје реферате имали су прилику да изложе следећи учесници: Данило Николић, Станко Бејатовић, Миодраг Н. Симовић, Марина М. Симовић, Владимир М. Симовић, Вид Јакулин, Драго Радуловић, Војислав Ђурђић, Гордана Лажетић-Бужаровска, Ивана Симовић - Хибер, Мирољуб Томић, Јасмина Киурски, Јован Ћирић, Ђорђе Ђорђевић, Тања Кесић, Драгана Чворовић, Синиша Важић, Војислав Јовић, Милорад Барашин, Милан Шкулић, Љубинко Митровић, Драган Јовашевић, Наташа Мрвић Петровић, Вељко Икановић, Божидар Бановић, Ведад Гурда, Миле Шикман, Соња Манојловић, Зоран Стевановић и Вељко Турањанин.</br></br>Реферати учесника објављени су у заједничком зборнику радова, чији су издавачи: Министарство правде Републике Српске, Град Бања Лука, Универзитет у Бањој Луци, Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу и Службени гласник Републике Србије.</br></br>Корице зборника са међународног научног скупа у pdf. формату можете преузети <a href='/docs/news/korice_kaznena_politika_2014.pdf'>ovde</a>.</br></br>Комплетан садржај зборника са међународног научног скупа у pdf. формату можете преузети <a href='/docs/savetovanja-u-republici-srpskoj/Казнена политика као инструмент државне реакције на криминалитет (2014).pdf'>ovde</a>.</br></br>Комплетан програм скупа можете преузети <a href='/docs/news/program_bl_2014.pdf'>ovde</a>.

me

12. 09. 2013.

Одељењу за владавину права и људска права Мисије ОЕБС у Србији уручена Златна плакета Удружења.

Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу уручило је данас Златну плакету Одељењу за владавину права и људска права Мисије ОЕБС-a у Србији у знак признања за дугогодисњу сарадњу, професионалан рад и допринос раду, афирмацији и међународној сарадњи Удружења.</br></br>Плакету је на редовном годишњем скупу на Златибору примила шефица Одељења Романа Швајгер. Она је изразила спремност ОЕБС-а да и даље подржава реформу кривичног процесног права и омогућава размену искустава у региону.</br></br>Говорећи о пуној примени новог Законика о кривичном поступку, који ступа на снагу 1. октобра, Швајгер је указала да треба очекивати изазове. „Они се могу успешно пребродити уз јачу размену искустава и уз консултације међу колегама интерно - специјализовани судови и тужилаштва у Србији већ око две године примењују овај закон и стекли су значајно искуство - и са колегама из региона, где су слични модели однедавно у примени, као и угледањем на друге државе”, рекла је Романа Швајгер.</br></br>У раду 50. редовног саветовања, које се одржава од 12. до 15. септембра, учествују теоретичари из Србије, гости из региона и партнерске институције из иностранства. Скуп и издавање Зборника радова су помогла Министарство правде и државне управе и Министарство просвете, науке и технолошког развоја Србије, ОЕБС и Правосудна академија.

me

02. 09. 2013.

На Златибору одржано саветовање о новом Законику о кривичном поступку, који ће се примењивати од 1. октобра у свим судовима.

И лош закон мора да се примени, рекли су стручњаци на Златибору о новом Законику о кривичном поступку, који ће почети да се користи од 1. октобра у свим судовима. Само материјална штета од грешака у општем избору судија из 2009. године је око 10 милиона евра, рекао је Ненад Вујић, директор Правосудне академије, на отварању семинара кривичара на Златибору, коме присуствује око 300 судија, тужилаца, адвоката и универзитетских професора из Србије, БиХ и Црне Горе.</br></br>Зна се да је Србија две и по године исплаћивала плате неизабраним судијама и да још плаћа „путујуће судство” које је настало укидањем великог броја основних судова, као и станарине и накнаде за одвојени живот пресељених судија. Вујић није прецизирао да ли само ови трошкови чине 10 милиона евра штете од пропале реформе, или су урачунати и други трошкови и високе одштете враћеним судијама, које су судови широм земље ове године почели да досуђују.</br></br>Говорећи о томе да се предност при сваком будућем избору нових судија даје правницима који су завршили Правосудну академију, а не судијским помоћницима који годинама раде у пракси, др Данило Николић, државни секретар у Министарству правде и државне управе рекао је да у Србији има 1.729 судских и тужилачких помоћника и да они приликом избора за судије морају бити изједначени са полазницима Правосудне академије.</br></br>Закони вреде онолико колико вреде људи који их примењују. Мислим да ће бити веома тешко примењивати ЗКП у пракси – рекао је др Станко Бејатовић, професор Правног факултета у Крагујевцу, председник Српског удружења за кривичноправну теорију и праксу, које је организовало семинар кривичара на Златибору.</br></br>Судија Врховног касационог суда Јанко Лазаревић навео је да у свакодневној пракси очекује велики број проблема када буде почео да се примењује нови ЗКП, нарочито када је реч о раду тужилаштва, али да верује да ће управо они који примењују закон пронаћи начине да се проблеми превазиђу. И полиција и тужилаштво и судије треба што озбиљније да прихвате овај задатак и да проналазе решења и у ситуацијама када треба применити лоше одредбе закона. Нема тако лошег закона који добар судија не може да примени – казао је судија Јанко Лазаревић.