logo

Српско удружење за

кривичноправну

теорију и праксу

Empty courtroom

Вести

me

23. 12. 2024.

Награда Удружења за 2024. годину

Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу је на свечаној седници одржаној 23.12.2024. године донело одлуку да награду за 2024. годину додели др Јасмини Киурски, тужиоцу у Врховном јавном тужилаштву.

Галерија слика

Остале вести

me

22. 09. 2024.

Oдржано LXIII редовно годишње саветовање на Златибору

Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу одржало је LXIII редовно годишње саветовање на Златибору, под називом Казнена политика и адекватност реакције на криминалитет. Саветовање је одржано у периоду од 19. до 21. септембра 2024. године и окупило је преко 400 учесника. Изложено је 40 реферата из области кривичног материјалног права, кривичног процесног права, малолетничког кривичног права, права извршења кривичних санкција и прекршајног права. Реферати су објављени у зборнику радова (уредници В. Турањанин и Д. Чворовић). Поред реферата, на саветовању су одржана и два округла стола: <i>Анализа рада Уставног суда по уставним жалбама из области кривичног права и Казнена политика и (не)адекватност заштите животне средине - норма и пракса.</i> Овогодишње саветовање, као и претходна, одликовала је изузетно квалитетна дискусија по свим питањима изнетим на саветовању.

me

12. 04. 2014.

Одржан међународни научни скуп Казнена политика као инструмент државне реакције на криминалитет.

У Бањој Луци је 11. и 12. априла 2014. године одржан међународни научни скуп Казнена политика као инструмент државне реакције на криминалитет који су организовали: Министарство правде Републике Српске, Град Бања Лука, Универзитет у Бањој Луци и Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу.</br></br>Организациони одбор међународног научног скупа Казнена политика као инструмент државне реакције на криминалитет чинили су: Слободан Гаврановић, Мр Никола Селаковић, Академик проф. др Станко Бејатовић, проф. др Станко Станић, Мр Перо Дуњић, Академик проф. др Миодраг Симовић, проф. др Љубинко Митровић.</br></br>У оквиру овог међународног скупа, своје реферате имали су прилику да изложе следећи учесници: Данило Николић, Станко Бејатовић, Миодраг Н. Симовић, Марина М. Симовић, Владимир М. Симовић, Вид Јакулин, Драго Радуловић, Војислав Ђурђић, Гордана Лажетић-Бужаровска, Ивана Симовић - Хибер, Мирољуб Томић, Јасмина Киурски, Јован Ћирић, Ђорђе Ђорђевић, Тања Кесић, Драгана Чворовић, Синиша Важић, Војислав Јовић, Милорад Барашин, Милан Шкулић, Љубинко Митровић, Драган Јовашевић, Наташа Мрвић Петровић, Вељко Икановић, Божидар Бановић, Ведад Гурда, Миле Шикман, Соња Манојловић, Зоран Стевановић и Вељко Турањанин.</br></br>Реферати учесника објављени су у заједничком зборнику радова, чији су издавачи: Министарство правде Републике Српске, Град Бања Лука, Универзитет у Бањој Луци, Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу и Службени гласник Републике Србије.</br></br>Корице зборника са међународног научног скупа у pdf. формату можете преузети <a href='/docs/news/korice_kaznena_politika_2014.pdf'>ovde</a>.</br></br>Комплетан садржај зборника са међународног научног скупа у pdf. формату можете преузети <a href='/docs/savetovanja-u-republici-srpskoj/Казнена политика као инструмент државне реакције на криминалитет (2014).pdf'>ovde</a>.</br></br>Комплетан програм скупа можете преузети <a href='/docs/news/program_bl_2014.pdf'>ovde</a>.

me

12. 09. 2013.

Одељењу за владавину права и људска права Мисије ОЕБС у Србији уручена Златна плакета Удружења.

Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу уручило је данас Златну плакету Одељењу за владавину права и људска права Мисије ОЕБС-a у Србији у знак признања за дугогодисњу сарадњу, професионалан рад и допринос раду, афирмацији и међународној сарадњи Удружења.</br></br>Плакету је на редовном годишњем скупу на Златибору примила шефица Одељења Романа Швајгер. Она је изразила спремност ОЕБС-а да и даље подржава реформу кривичног процесног права и омогућава размену искустава у региону.</br></br>Говорећи о пуној примени новог Законика о кривичном поступку, који ступа на снагу 1. октобра, Швајгер је указала да треба очекивати изазове. „Они се могу успешно пребродити уз јачу размену искустава и уз консултације међу колегама интерно - специјализовани судови и тужилаштва у Србији већ око две године примењују овај закон и стекли су значајно искуство - и са колегама из региона, где су слични модели однедавно у примени, као и угледањем на друге државе”, рекла је Романа Швајгер.</br></br>У раду 50. редовног саветовања, које се одржава од 12. до 15. септембра, учествују теоретичари из Србије, гости из региона и партнерске институције из иностранства. Скуп и издавање Зборника радова су помогла Министарство правде и државне управе и Министарство просвете, науке и технолошког развоја Србије, ОЕБС и Правосудна академија.